X
Bezmaksas piegāde uz pakomātiem pasūtījumiem virs 39 EUR.
Lasīt vairāk

Kā izveidot apputeksnētājiem draudzīgu dārzu?

Pat mazs apputeksnētājiem draudzīgs puķu pods uz balkona var būt nozīmīgs. Tavs dārzs var kļūt par mazu paradīzi gan tev, gan bitēm!

Marts ir sēklu sēšanas laiks

Viss sākas ar pareizajām sēklām un piemērotiem apstākļiem - atklāj kuri augi jāsēj jau martā!

Sēklas, kuras jāiesēj jau februārī

Pareiza sēšanas laika izvēle nodrošina labākus rezultātus un agrāku ražu. Jo rūpīgāk strādāsi tagad, jo ātrāk redzēsi rezultātus!

Spēcīgu un veselīgu tomātu audzēšana no sēklas

Tomāts ir vissvarīgākais augs katram mājas siltumnīcas īpašniekam. Katrs tomātu mīļotājs vēlas, lai viņa siltumnīcā būtu vislabākā tomātu raža – lai tie būtu stingri, sulīgi un aromātiski.

Diemžēl, nav daudz dārzeņu, kuru audzēšanā būtu nepieciešams ievērot tik daudz nianšu kā tomātiem. Bet tas nenozīmē, ka sapnis par tomātiem jāliek malā! Mēs sniegsim tev lieliskus padomus, kas palīdzēs:

– izvēlēties piemērotāko šķirni;

– izaudzēt veselīgus un spēcīgus augus,

– novērst problēmas nākotnē.

Kā izvēlēties sēklas?

Izvēloties tomātu sēklas, svarīgi tās izvēlēties lielas un spēcīgas, ar lielāku svaru, lai iegūtu spēcīgus stādus. Ja iespējams, ieteicams izvēlieties pazīstamu un uzticamu sēklu zīmolu, piemēram, Eesti Sordiseeme. Lielveikalos pārdotās sēklas ir lētas, taču šādu sēklu kvalitāte atspoguļosies tavā siltumnīcā un uz tava vakariņu galda. Tu vari atrast pārbaudītas un daudzveidīgas tomātu šķirnes zīmola Eesti Sordiseemnelt sēklu klāstā.

Mūsu veikala pārdotākie tomāti:

Tomātu stāds pirms audzēšanas

Latvijas klimatiskajos apstākļos tomāti galvenokārt tiek audzēti siltumnīcās. Ja tev ir neapsildāma siltumnīca, sēklas vajadzētu iesēt aptuveni 20-25. martā, tad stāds būs stādīšanai piemērota izmēra. Apsildāmā siltumnīcā var sēt agrāk, bet, sējot februārī, jādod iespēja sadīgušajiem augiem saņemt papildus gaismu, citādi tie izstiepsies.

Kur un kā sēt?

Tomātu sēklas var sēt kūdras tabletēs vai kūdras bambusa paplātēs, dēstu kasetēs, paplātēs, vai mini siltumnīcās, izmantojot svaigu augsni vai augsnes maisījumu. Izvairies no vecas augsnes izmantošanas, jo tā var saturēt patogēnus, savukārt, antraknoze var iznīcināt ražu. Augsnes biezumam kastē vai podā jābūt vismaz 5 cm. Augsnei jābūt iepriekš samitrinātai.

Lietojot kūdras vai sūnu tableti, to nepieciešams laistīt, lai tablete izplestos, tādējādi nodrošinot nepieciešamo izmēru tomātu sēklai. Sēklas jāsēj augsnes virspusē, viegli jāpiespiež un jāpārklāj ar plānu augsnes kārtiņu, pēc tam vēlreiz viegli jāapsmidzina.

Uzklāj stikla vai plastmasas plēvi uz sēklu paplātes, lai saglabātu mitrumu. Ja izmanto mini siltumnīcu ar vāku, sēklas nav nepieciešams pārklāt ar stikla vai plastmasas plēvi. Tomātu sēklas izdīgst 18-20⁰C temperatūrā dažu dienu līdz nedēļas laikā, uzmanot, lai augsne neizžūst, un vajadzības gadījumā to apsmidzinot. Pārliecinies, ka sēklas ir rūpīgi marķētas, lai vēlāk nerastos neskaidrības par šķirnēm.

Atstāj pietiekami daudz vietas, lai augi varētu nobriest un sazaroties, jo pārāk blīva sēja radīs augiem stresu un novājinās to imunitāti pret slimībām.

Sēklu veidošanās un piķēšana

Kad pirmās sēklas ir sadīgušas, noņem plastmasas vai stikla plēvi un novieto sēklas pēc iespējas gaišākā vietā (pirmajā dienā sēklas nevajadzētu novietot spēcīgā pavasara saulē, jo maigie stādi var apdegt saulē), temperatūrai jābūt aptuveni 20⁰C.

Kad parādās pirmā īstā lapa, ir laiks stādīt. Uzmanīgi izņem trauslos augus no sēklu kastes ar karotes kātu, ieteicams šīs darbības laikā pieturēt augu pie saknītēm un nokniebt 1/3 nost no centrālās saknes. Stādiņu iegulda zemē līdz dīgļlapiņām, tas palīdzēs izveidot stabilāku sakņu sistēmu. Uzmanīgi aprauš apkārt zemi un viegliņām piespiež. Sakņu piķēšana veicina sānu sakņu attīstību. Podiņa diametrs varētu būt 10-12 cm.

Augu augšanas stadijā, pārvieto augus 10-12 cm lielos stādāmajos podos un atrodi vēsu vietu ar aptuveni 18-20⁰C temperatūru, lai tie varētu augt tālāk telpās.

Audzēšana podā

Dažas dienas vecie podos iestādītie augi jāglabā vēsākā un daļēji ēnainā vietā, ar temperatūru 17-20⁰C. Pēc tam augus var pārvietot uz gaišāku vietu. Augu mēslo divas nedēļas pēc griešanas, izmantojot ūdenī šķīstošu pulveri vai šķidru mēslojumu (šāda lieluma augam jābūt 5 īstajām lapām).

Lūdzu, ņem vērā! Pārmērīgs slāpekļa daudzums veicina pārmērīgu augšanu un kavē ziedu attīstību, kas var aizkavēt ražas novākšanu.

Labs darbs sākas ar labiem darbarīkiem!

Jaunā BoronGreen darbarīku sērija apvieno nākamās paaudzes izturību un ilgtspējību – izgatavoti no bora tērauda (80% pārstrādāts) un FSC sertificēta koka.

BoronGreen darbarīku sērija apvieno mūsdienīgu dizainu, ilgtspējību un ergonomisku funkcionalitāti. Visi šīs sērijas rīki ir izgatavoti no izturīgiem materiāliem, kas paredzēti ikdienas lietošanai un kalpos gadiem ilgi.

Apskatīt BoronGreen kolekciju

Augu stādīšana un stādīšanas vietas sagatavošana

Līdz maija vidum laikapstākļi un augsnes temperatūra (+15⁰C) parasti kļūst piemērota stādīšanai siltumnīcā. Pareiza izmēra augam ir 7-10 īstas lapas, un tas ir 25-30 cm garš. Stādīšanas dobē var pievienot kompostu, organisko humusu, jūras aļģes vai vistu mēslu granulas. Ja vēlies izmantot kūtsmēslus, tiem jābūt ieraktiem iepriekšējā rudenī. Komposta pievienošana uzlabo augsnes īpašības un kavē augsnē sastopamo patogēnu izplatīšanos.

Stādāmā bedre pirms stādīšanas ir jāaplaista. Laistīšanas laikā ir jādomā par iestādītā auga atbalstu. Augu var piesiet pie siltumnīcas griestiem ar auklu, vai arī tomātu atbalstam var izmantot spirālveida stieņus.

Attālums starp augiem var būt 40 cm. Stādot divās rindās, atstāj 50 cm attālumu starp rindām, bet vari tos stādīt arī krusteniski, tā, lai augs vienā rindā atrastos starp otru rindu.

Stādot siltumnīcā, stādi augu vismaz 5 cm dziļāk nekā podā. Tomātu kātiņiem piemīt laba īpašība – no tiem izaug papildu sānu saknes. Jo vairāk sakņu, jo spēcīgāka augšējā auga daļa.

Audzēšana siltumnīcā

Ir svarīgi noņemt tomātu sānu kātiņus un liekās lapas (vismaz reizi nedēļā). Augsti augošie tomāti jāveido vienā zarā, pastāvīgi noņemot sānzarus. Zemu augošu tomātu gadījumā tas nav jādara, tikai jānoņem daži apakšējie sānu kātiņi.

Lapas jānovāc, kad pirmais ķekars ir nobriedis. Ir svarīgi noņemt lapas, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju starp augiem un samazinātu sēnīšu slimību izplatīšanos. Vienlaicīgi var noņemt tikai trīs lapas.

1,5-2 mēnešus pirms ražas novākšanas perioda beigām galotnes apgriež. Lai nodrošinātu labu ražu, dienas ieteicamā temperatūra ir 22-25⁰C. Temperatūra zem 13⁰C un virs 31⁰C sterilizē tomātus un samazina ražu, tāpēc karstās dienās ir svarīgi pareizi vēdināt siltumnīcu.

Būtiskā aprūpe

Tomātu augšanai un augļu veidošanai ir nepieciešams daudz barības vielu. Slāpeklis un fosfors ir svarīgi augu pirmajā augšanas sezonā, bet kālija nepieciešamība palielinās augļošanas laikā. Sākot no ziedēšanas brīža, var izmantot speciālu kāliju saturošu pulveri vai šķidro mēslojumu. No organiskajiem mēslošanas līdzekļiem visvairāk kālija ir cukurniedru mēslošanas līdzekļos (piemēram, SUBSTRAL telpu un balkonu vegāniskajā, šķidrajā mēslojumā).

Tā kā tomāti plaukst sausā gaisā, tos laistīt nepieciešams reti, taču kārtīgi. Karstās vasaras dienās laistīšana var būt nepieciešama gandrīz katru dienu. Ideāls risinājums ir izveidot apūdeņošanas sistēmu ar šļūtenēm zem augsnes, lai augsne un gaiss paliktu sausi.

Droši vien zini, ka dārzos un gadatirgos pirktajiem augiem nereti ir izstiepušies un vāji stublāji, un tie siltumnīcā nekavējoties jāpiesien. To izraisa zems apgaismojuma līmenis, blīva augšana un vēja trūkums.

Ārā, vēja ietekmē, tomātu stublāji izaug izturīgi un spēcīgi. Tāpēc mēs iesakām izmantot parastu vēja ventilatoru, lai veicinātu augu izturību. Pietiek ar divām 10 minūšu sesijām dienā, lai augs kļūtu daudz izturīgāks. Ja nav ventilatora, varat vairākas reizes dienā ar rokām viegli kustināt to galus. Tādā veidā, arī Jūsu rokas patīkami smaržos.

Vienmēr laisti augus ar siltu, istabas temperatūras ūdeni vai saulē sasildītu ūdeni gan pirms augšanas, gan turpmākās kopšanas laikā.

Ražas novākšana

Tomātus novāc, kad augļi nogatavojas, un, ja ķekaru ir daudz, ieteicams novākt tos augļus, kuru krāsa ir nedaudz mainījusies, un pēc tam atstāt tos nogatavoties, lai veicinātu pārējās ražas nogatavošanos. Kad esi tos novācis, pievieno šiem augļiem dažus gatavus tomātus, tas paātrinās nogatavošanās procesu. Siltā un saulainā vasarā tomāti dod ražu līdz pat pirmajām nakts salnām.

Veiksmi darbā un novēlam pilnu siltumnīcu ar ražīgiem augiem!
Ja blakus tomātiem vēlies stādīt gurķus, iesakām lasīt šo blogu:

Zvaniet