X
Bezmaksas piegāde uz pakomātiem pasūtījumiem virs 39 EUR.
Lasīt vairāk

Kā izveidot apputeksnētājiem draudzīgu dārzu?

Pat mazs apputeksnētājiem draudzīgs puķu pods uz balkona var būt nozīmīgs. Tavs dārzs var kļūt par mazu paradīzi gan tev, gan bitēm!

Marts ir sēklu sēšanas laiks

Viss sākas ar pareizajām sēklām un piemērotiem apstākļiem - atklāj kuri augi jāsēj jau martā!

Sēklas, kuras jāiesēj jau februārī

Pareiza sēšanas laika izvēle nodrošina labākus rezultātus un agrāku ražu. Jo rūpīgāk strādāsi tagad, jo ātrāk redzēsi rezultātus!

Čili piparu audzēšanas noslēpumi

Sāksim šo ierakstu ar kādu interesantu fragmentu no vēstules, ko saņēmām e-pastā:

“Biju pārsteigts, ka mani pipari negribēja augt – tie bija vāji un izskatījās drīzāk pēc piparu karikatūrām. Tikai pirms trim nedēļām uzzināju, ka zāģu skaidas, sadaloties, no augsnes uzsūc barības vielas. Tagad sāku mēslot – izskatās, ka sāk atgūties. Lai izvairītos gan no šīs, gan citām kļūdām, būtu labi, ja kāds zinošs cilvēks blogā dotu padomus, jo neviens augs nav drošībā – iesācējs māk ļoti atjautīgi pieļaut kļūdas!”

Čili piparu audzēšana mājās

Čili sēšana un mēslošana

Kopumā čili piparu audzēšana ir tikpat vienkārša kā paprikas vai tomātu audzēšana. Laba raža būs garantēta, ja ievērosi šos padomus:

  • Pirms sēšanas iemērc čili sēklas ūdenī uz 2–3 dienām. Tās sēklas, kas negrimst, nav vērts stādīt.
  • Tā kā čili ir ilgs augšanas periods, tos noteikti jāaudzē no stādiem.
  • Sēklas jāsēj uz palodzes ne vēlāk kā martā un jāstāda siltumnīcā pēc tam, kad beigušās salnas.
  • Svarīgi! Čili dabiski aug siltā klimatā un var nīkuļot, ja nesaņem pietiekami daudz siltuma. Čili pipariem piemērots jebkurš sējas substrāts. Stādīšanai vēlāk izvēlies barības vielām bagātu augsni, kas piemērota dārzeņiem. Var izmantot dārzeņu, tomātu vai puķu augsni. Pretēji populāram uzskatam, rūpnieciski veidotajā augsnē jau iestrādātās barības vielas nav pietiekamas visam auga dzīves ciklam, tāpēc jāizmanto papildus mēslojums atbilstoši ieteikumiem uz iepakojuma. Lai noteiktu, kādus barības elementus augiem nepieciešams vairāk, izmanto šo vadlīniju:
    🌱 Slāpeklis (N) – nepieciešams lapu un stublāju augšanai.
    🌱 Fosfors (P) – svarīgs sakņu attīstībai un barības vielu uzņemšanai.
    🌱 Kālijs (K) – nepieciešams augļu veidošanai.
    Pavasarī augiem nepieciešams vairāk slāpekļa, bet vasaras beigās – vairāk kālija.
  • Mēs neiesakām mēslošanai izmantot svaigus kūtsmēslus. Tie ir pārāk spēcīgi un bagāti ar slāpekli. Turklāt nekompostētos kūtsmēslos ir daudz nezāļu sēklu, kas var radīt papildu problēmas. Lauksaimnieki mēdz izkliedēt kūtsmēslus uz lauka jau vairākus mēnešus pirms augu augšanas – un tam ir savs iemesls!

Vēl viens svarīgs padoms čili cienītājiem!

Ja ēdot čili piparus iegūsti dedzinošu sajūtu mutē, dedzināšanu kuņģī vai pat sāpes, atceries – auksts ūdens šādā situācijā nepalīdzēs! Patiesībā tas darbojas pretēji, kā uguns dzēšana ar degvielu.
Palīdz tikai divas lietas: glāze piena vai stiprs alkohols.
🥛 Piens satur kazeīnu, kas saistās ar čili esošo kapsaicīna eļļu un palīdz to neitralizēt. Ja nav piena, noderēs arī jebkurš cits piena produkts.
🥃 Stiprs alkohols spēj izšķīdināt kapsaicīna eļļu. Savukārt alus šeit nepalīdzēs, jo tam ir pārāk zems alkohola saturs.

Zvaniet