Pieslēgties
Reģistrēties
Sveiki,
Iepirkumu grozs
Blogs
Rudenī dārzam nepieciešama īpaša aprūpe, lai sagatavotos ziemai un nodrošinātu spēcīgu un veselīgu augšanas periodu pavasarī. Pirms pirmajām salnām ir svarīgi veikt vairākus dārza darbus, kas palīdzēs saglabāt augsnes un augu veselību, kā arī paildzināt ražas uzglabāšanās laiku. Neatkarīgi no tā, vai rūpējies par dekoratīvajiem augiem, dārzeņu vagām vai augļu kokiem, šis saraksts soli pa solim vedīs cauri būtiskākajiem rudens dārza darbiem, kas nodrošinās veiksmīgu dārza pārziemošanu un sagatavošanu jaunajai sezonai.
Darbi sākas jau septembrī, kad laiks vēl ir silts, un noslēdzās tieši pirms ziemas iestāšanās.
Septembra sākums-vidus (līdz 16 grādiem un vairāk)
Rudens zāliena mēslošana
Zāliens jāmēslo pirms temperatūras krituma, lai saknes saņemtu nepieciešamās barības vielas. Vēlā rudens mēslošana padara zālienu izturīgu pret ziemu, kā arī novērš sēņu izplatīšanos un dzeltēšanu. Zāliena mēslojumu vari atrast šeit.
Rudens augļu saglabāšana (ogas, dārzeņi, augļi)
Novāc un saglabā rudens ražu, piemēram, ogas, ābolus, plūmes, un gatavo ievārījumus, sulas un konservus. Viss nepieciešamais konservēšanai pieejams šeit.
Ābolu apstrāde (sulai un uzglabāšanai)
Septembra vidus ir labākais laiks ābolu apstrādei – gan sulas spiešanai, gan ilgstošai uzglabāšanai. Ērts Burgon & Ball ābolu novācējs ļauj droši novākt augļus no augstuma. Tas ir piemērots āboliem, bumbieriem, plūmēm, cidonijām un citiem lielākiem augļiem, kas aug kokos. Kā arī savācējs ar teleskopisko kātu ļauj viegli novākt augļus arī no zemes, nenoliecoties.Mūsu sulu spiešanas kategorijā varat atrast aprīkojumu sulas pagatavošanai mājās: sulu spiedes, tvaika katlus, sulas uzglabāšanas maisiņus un uzglabāšanas maisiņu kastes, piltuves, augļu smalcinātājus, marli utt.Lasi vairāk par sulu spiešanu mūsu blogā:
Mājas vīna gatavošana
Ērtākais un dabiskākais veids, kā pagatavot vīnu, ir izmantot svaigi spiestu ābolu sulu. Brīnišķīgu vīnu var pagatavot arī no ābolu biezeņa vai izlietot vecu ābolu ievārījumu.
Dzīvžogu stādīšana
Dzīvžogu stādīšana jāveic pirms augsnes sasalšanas. Septembra sākums un vidus ir ideāls laiks, jo temperatūras joprojām ir siltas.Pieejamie dzīvžogi atrodami šeit.
Sīpolpuķu stādīšana
Šis ir pēdējais brīdis iegādāties pavasara sīpolpuķes – tulpes, hiacintes, krokusus, narcises un citus skaistus ziedus, kurus var stādīt līdz oktobra beigām. Ērtai un vienkāršākai stādīšanai varat izmantot puķu sīpolu stādītāju ar garu kātu. Lasi vairāk par to, kā stādīt sīpolpuķes.
Rudens augu stādīšana
Septembris ir labs laiks rudens ziedu un daudzgadīgo augu stādīšanai, jo augsne ir vēl silta, un augi labi iesakņojas. Virši ir izturīgi daudzgadīgi augi, kas labi piemēroti rudenim un ziemai. Tie ir labi piemēroti dārza podu, balkona kastu un kapsētu apzaļumošanai. Heather Skyline ir virši ar pelēkzaļām, tumši zaļām un laima zaļām lapām, zied pieticīgi, zieda krāsa ir sārti balta. Twin Girls virši ir šķirne ar stāviem dzinumiem. Podiņā ir divas krāsas – balta un sarkana/rozā. Vislabākā viršu audzēšanas vieta ir saulaina vai daļēji ēnaina, skābā kūdras augsnē. Vispiemērotākā augsne ir priežu meža augsne vai speciāla augsne skujkokiem un rododendriem. Dobē iestādītos augus ieteicams mulčēt, tas nodrošina skābas vides uzturēšanu, saglabā mitrumu.
Septembra beigas – oktobra sākums
Augļu koku un ogu krūmu apgriešana
Kad raža ir novākta, ir pienācis īstais laiks apgriezt augļu kokus un ogu krūmus.
Sagatavošanās ziemai dārzeņu dobēs
Noņem visus vasaras dārzeņus un bagātini augsni ar mēslojumu.
Putnu barotavu uzstādīšana
Septembra beigās vai oktobra sākumā sāc gatavot barību putniem ziemai, uzstādot barotavas un sagatavojot sēklu maisījumus. Ja iepriekš neesi barojis putnus, vispirms būs nepieciešama putnu barotava. Mūsu izvēlē ir dažādas putnu barotavas, ko vari atrast šeit
Oktobra vidus – pirms salnām
Rožu kopšana un apgriešana
Rožu dzinumus apgriez pirms pirmajām salnām, atstājot dzinumus 20-40 cm garus, izmantojot speciālas dārza šķēres. Tad nosedz saknes ar ziemas segumu, egļu zariem vai kūdru piesegšanai.
Lapu grābšana un kompostēšana
Kad lapas sāk krist, tās jāsagrābj un jāliek kompostā. Tas nodrošina veselīgu zālienu un dod vērtīgas vielas kompostam. Piedāvājam lielisku grābekli ar garu kātu, lai nenoslogotu muguru.
Jauna mulčas slāņa uzklāšana dobēs
Pirms ziemas uzklāj svaigu mulču, lai pasargātu augu saknes no sala un saglabātu augsni mitru.
Tīri un apkop dārza aprīkojumu
Dārza instrumenti ir jātīra un jāuzglabā, kad lielākie dārza darbi ir paveikti.
Iztukšo un notīri apūdeņošanas sistēmas
Iztukšo dārza šļūtenes un laistīšanas sistēmas pirms nakts salnām, lai novērstu sasalšanu un bojājumus.
Siltumnīcas sagatavošana ziemai
Iztīri siltumnīcu, izņem nokaltušos augus un pārbaudi ventilāciju un apkuri, lai siltumnīcu sagatavotu ziemai. Nomazgā arī siltumnīcas stiklus un virsmas. Mazgāšanai iesakām izmēģināt zaļās ziepes, kas ir efektīvs un dabisks risinājums.
Augu aizsardzība no sala
Ja tuvojas nakts salnas, nosedz aukstuma jutīgos augus ar agro plēvi vai ar sala aizsardzības audumu.
Izplānojot šos darbus pareizā secībā, vari nodrošināt, ka visi svarīgie dārza darbi tiek paveikti laikā un dārzs būs labi sagatavots ziemai. Veiksmi darbā!