Marts ir aizraujošs laiks dārzkopjiem – dienas kļūst garākas, saule sasilda zemi, un ir pienācis īstais brīdis pirmās sēklas iesēt augsnē. Atkarībā no laikapstākļiem un audzēšanas apstākļiem sēšanu var sākt gan uz palodzes, gan siltumnīcā. Ja iepriekš neesi audzējis stādus, tas var šķist sarežģīti, taču patiesībā tas ir vienkāršs un aizraujošs process. Viss sākas ar pareizajām sēklām un piemērotiem apstākļiem.
Galvenie jautājumi, uz kuriem atradīsi atbildes:
Kāpēc sēklas jāsēj jau agrā pavasarī?
Sēklu sēšana martā nav steigšanās dēļ – tā ir stratēģiska un pārdomāta izvēle, ko zina visi pieredzējuši dārznieki. Augiem ar ilgāku augšanas periodu nepieciešama agrīna sēja. Dažiem dārzeņiem, garšaugiem un ziediem nepieciešams ilgs augšanas laiks, un, ja tos sētu tieši atklātā laukā vēlā pavasarī, tie nepaspētu pilnībā nobriest līdz rudenim. Agrīna sēja ļauj augiem augt siltumā, telpās vai siltumnīcā, līdz laikapstākļi kļūst pietiekami silti, lai tos pārstādītu ārā. Turklāt, ja stādi tiek izaudzēti martā, tie būs spēcīgāki un izturīgāki, kad pienāks laiks pierast pie ārējās vides.
Kādas sēklas izvēlēties?
Siltumu mīloši augi, piemēram, gurķi, cukīni, selerija, paprika, puravi, baziliks, pētersīlis, timiāns un rozmarīns, prasa ilgāku augšanas periodu, tāpēc marts ir ideāls laiks, lai tos sāktu audzēt. Šajā laikā ir vērts iesēt arī salātus un garšaugus – piemēram, romiešu salātus, ledus salātus un Frillice šķirnes salātus, jo tie dīgst un aug ilgi, tāpēc agrīna sēja nodrošinās bagātīgāku ražu. Tas pats attiecas uz daudzgadīgajiem garšaugiem, piemēram, raudeni, meksikas agastahi jeb limonādes zāli, salviju un maurlokiem, kas prasa vairāk laika, lai izaugtu par spēcīgiem augiem. Martā sētas puķes, piemēram, petūnijas, lobēlijas, pelargonijas, begonijas un kliņģerītes, līdz vasarai būs pilnībā uzziedējušas.
Sēklu sēšana un pārstādīšana
Lai veiksmīgi izaudzētu stādus, nepieciešama barības vielām bagāta augsne, pietiekams apgaismojums, piemērota temperatūra un regulāra laistīšana. Sēšanai izvēlies siltu un gaišu telpu, jo aukstā vidē stādi var kļūt vāji un izstīdzējuši. Ja dabīgā apgaismojuma nepietiek, vajag izmantot papildu gaismu.
Sēšanai der tīri trauki, podi vai speciālas stādu kasetes, jo kārtīgi nedezinficēti trauki var veicināt pelējuma un sēnīšu attīstību. Var izmantot arī speciālu augsnes maisījumu, kas paredzēts sēšanai, vai pievienot kūdras tabletes. Lai nodrošinātu ātrāku dīgšanu, trauciņus var pārklāt ar agroplēvi, kas uztur mitrumu un siltumu. Tiklīdz parādās pirmie dzinumi, plēve jānoņem.
Kad augi sasniedz 10 cm augstumu, tie jāpārstāda lielākos podos, lai tiem būtu pietiekami daudz vietas augšanai. Lai pārstādīšana būtu saudzīga, izmanto mazu lāpstiņu vai koka nūjiņu. Pārāk blīvi saaugušie stādi jāretina, lai spēcīgākie varētu attīstīties labāk.
Neaizmirsti – nevajag steigties ar stādu izstādīšanu dārzā! Pirms tam tie jāpieradina pie āra apstākļiem, vairākas dienas tos pakāpeniski iznesot laukā. Kad laiks kļūst stabils un silts, stādus var pārstādīt siltumnīcā vai saulainā un no vēja pasargātā vietā dārzā.
Marts ir ļoti svarīgs mēnesis dārzkopjiem – esi soli priekšā un sagatavo dārza pamatu visai sezonai!