X
Visām sēklām mazajos iepakojumos -25%

Recepte mājas ābolu vīna pagatavošanai

Brūvēt alu mājās var visu gadu, bet vīna gatavošana galvenokārt notiek vasaras un rudens periodā, kad nogatavojas dažādi vīnam piemēroti izejmateriāli – ogas un augļi. Tā kā ir ābolu ražas laiks, šeit pievērsīsimies pašmāju āboliem, no kuriem gatavot vīnu. Zemāk atradīsi soļus, kā pagatavot gardu ābolu vīnu.


No kā var pagatavot vīnu?

Latvijā āboli ir viens no populārākajiem izejmateriāliem mājas vīna gatavošanai. Lai vīnam piešķirtu nepieciešamo skābumu, ieteicams izmantot skābākus rudens vai ziemas ābolus. Tomēr vīnam var izmantot teju jebkuru ābolu šķirni. Papildus āboliem ir piemērotas arī: jāņogas, rabarberi, zemenes, mellenes, brūklenes, dzērvenes, avenes, mežrozīšu ogas, ķirši, aronijas, bumbieri, ērkšķogas, pīlādži. Lai iegūtu eksotiskākas garšas, šos augļus un ogas var sajaukt kopā ar āboliem.

Ābolu sulu spiešanas atlikumu izmantošana

Ērtākais veids kā gatavot vīnu, ir izmantot svaigi spiestu ābolu sulu. Papildus var izmantot arī sagrieztus vai žāvētus ābolus, kā arī ābolu ievārījumu, kas stāvējis neizmantots. Lielisku vīnu var pagatavot arī no sulu spiešanas atlikumiem – ābolu mīkstumiem. Piezīme: Izejvielu izvēle un kvalitāte, kā arī to sagatavošana, ir ļoti svarīga procesa daļa. Jāizmanto nogatavojušās izejvielas, kas nav bojātas, pelējušas vai citādi sabojājušās, jo tās sabojās vīna garšu. Jebkuras bojātas augļus un ogas ir jāizņem.

Lai pagatavotu 25 litrus ābolu vīna, tev būs nepieciešams:

5–9 kg skābu ābolu sagrieztā veidā vai spieduma atlikumi
0,5 kg rozīņu
6,5 kg cukura
Specializēts ābolu vīna rauga komplekts

15 soļi, kā pagatavot ābolu vīnu:

  1. Sagatavo fermentācijas tvertni, rūpīgi to iztīrot ar ūdeni un dezinficējošu līdzekli.
  2. Ieliec sagrieztos ābolus vai sulu spiešanas atlikumus kopā ar rozīnēm raudzēšanas maisā un ievieto to fermentācijas traukā. Pievieno 2–3 kg cukura.
  3. Uzkarsē 10 litrus ūdens līdz vārīšanās temperatūrai. Pēc tam uzlej to uz āboliem un maisi, līdz cukurs ir izšķīdis.
  4. Pārbaudi ūdens temperatūru, un pārliecinies, ka tā nepārsniedz 60 °C. Pievieno E1 komplekta enzīmus un ļauj tam dažas stundas nostāvēties.
  5. Pievieno aukstu ūdeni, līdz šķidruma daudzums sasniedz 20 litrus. Tad pievieno pārējo cukuru.
  6. Pārbaudi temperatūru un noregulē šķidrumu uz 25 °C, ja nepieciešams, pievienojot vēl līdz 3 litriem auksta vai silta ūdens.

    SVARĪGI: Pastāvīga temperatūra virs 30 °C var iznīcināt raugu, tāpēc esi uzmanīgs ar temperatūru.

  7. Izšķīdini citronskābi E4 istabas temperatūras ūdenī un pievieno to šķidrumam. Ja āboli ir ļoti skābi, pievieno tikai pusi no citronskābes.
  8. Pievieno bentonīta maisiņu un viegli samaisi šķidrumu.
  9. Paņem glāzi ar 35 °C siltu ūdeni, pievieno raugu un E2 uzturvielas, un ļauj tam 10 minūtes uzbriest.
  10. Ielej visu fermentācijas traukā un noslēdz ar vāku un hidroaizvaru. Novieto trauku siltā (līdz 24 °C), bezvēja un ēnainā vietā uz 1-2 nedēļām rūgt.

    PIEZĪME: Rūgšanas laiks ir atkarīgs no izmantotajām izejvielām, cukura daudzuma un istabas temperatūras.
    Vīns ir gatavs, kad hidrometra rādījums ir starp -10 un -2 (0.990–0.998).

  11. Izņem ābolu gabalus un pārliec vīnu citā traukā. Tad enerģiski maisi, lai izdalītu visu oglekļa dioksīdu.
  12. Pievieno vīnam E5 vīna stabilizatoru un atstāj to uz divām diennaktīm.
  13. Pievieno vīnam E6 dzidrinātāju un kitosānu (E7). viegli samaisi un atkal noslēdz trauku, lai ļautu vīnam noskaidroties.
  14. Pēc nedēļas izfiltrē vīnu no nogulsnēm un ielej to tīrā traukā, rūpējoties, lai nosēdumi paliktu apakšā.
  15. Pārbaudi, vai vīns ir dzidrs. Ja nē, ļauj tam nostāvēties vēl dažas dienas.

    PIEZĪME: Šajā posmā var pievienot jebkādu papildu garšu. Kad vīns ir dzidrs, vari sākt to pildīt pudelēs. Ļaujot tam vēl dažas nedēļas nogatavoties pudelē, vīns kļūs vēl pilnīgāks un aromātiskāks. Skābums samazināsies, un garša kļūs intensīvāka.

Kā uzglabāt vīnu?

Uzglabā vīnu tumšā vietā temperatūrā no 12 līdz 18 °C. Temperatūra zem 10 °C vīnam nav labvēlīga, tādēļ šādos apstākļos labāk to uzglabāt istabas temperatūrā.

Zvaniet